Providing you the best range of fire and safety signages, glow in dark safety signage, fire exit safety signage, fire extinguisher safety signage, fire safety signages and fire extinguisher sign board with effective & timely delivery.
₹ 96 / Piece Get Latest Price
| Sign Message | exit |
| Sign Material | Photoluminescent |
| Sign Size | 100 x 300 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
| Film Type | Night Glow |
| Material | PVC |
| Dimension | 4*12 Inch |
| Color | Yellow |
| BRAND | S R Safety |
Minimum order quantity: 10 Piece
We have a complete devout in developing highly demanded Photoluminescent Signages. This specially designed signage is developed with the innovative glow in the dark feature which makes it the widely trusted product for emergency and informational signage. Featuring a weather proof construction this sturdy quality signage is easy to install and our esteemed patrons can avail the quality product from us in 250*200MM and 375*250MM sizes at the best price in the marketplace.
₹ 4 / Square Inch Get Latest Price
| Material | Fiberglass |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Square |
| Color | Yellow |
| Film Type | Reflective |
| Design Type | Standard |
| Size/Dimension | 4 x 12 |
| BRAND | SR SAFETY |
₹ 96 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | PVC |
| Film Type | Night Glow |
| Body Material | pvc |
| Shape | Square |
| Board Thickness | 1 mm |
| Design Type | Standard, Customized |
| Brand | SR SAFETY |
| Country of Origin | Made in India |
With the valuable assistance of skilled team of professionals, we are offering an extensive range of high quality Exit Signage that is used in different places for safety usages. The provided signage is manufactured under the guidance of our experienced professionals using the finest quality raw material and innovative technology. Moreover, offered signage is strictly tested against variegated parameters by our quality examiners so as to ensure its durability.
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Sign Message | Fire Extinguisher |
| Sign Material | Photoluminescent |
| Sign Size | 100 x 300 mm |
| Shape | Square |
| Film Type | Night Glow |
| Material | PVC |
| Features | Waterproof |
| Installation | Wall Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | SR SAFETY |
We have a complete devout in developing highly demanded Photoluminescent Signages. This specially designed signage is developed with the innovative glow in the dark feature which makes it the widely trusted product for emergency and informational signage. Featuring a weather proof construction this sturdy quality signage is easy to install and our esteemed patrons can avail the quality product from us in 250*200MM and 375*250MM sizes at the best price in the marketplace.
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Red |
| Shape | Square |
| Film Type | Night Glow |
| Design Type | Customized, Standard |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | SR SAFETY |
Backed by a diligent team of professionals, we have been able to manufacture, export and supply a premium quality Lift Signage that is used to operate the lift. The provided sign is designed under the vigilance of our skilled professionals using supreme quality raw materials and cutting edge technology in adherence with set industry standards. Apart from this, offered sign is widely acclaimed in the market due to its features like exquisite design and flawlessness.
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Usage/Application | Hospital |
| Color | White |
| Shape | Triangle |
| Film Type | Night Glow |
| BRAND | SR Safety |
| Thickness | 2mm |
Fire Extinguisher Signage Board – Fire extinguisher signboard is another type of fire safety sign displayed next to all fire extinguishers to identify the location of the nearest extinguisher. The bright red color of Fire Extinguisher Sign makes it easy to spot around fire alarms and other fire-fighting equipment.
₹ 160 / Square Inch Get Latest Price
| Sign Type | Photoluminescent |
| Sign Material | PVC |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Hospital |
| Shape | Square |
| Power Source | Photoluminescent |
| Material | PVC |
| Brand | SR Safety |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 1mm |
Minimum order quantity: 10 Square Inch
Bathroom etiquette signs serve as valuable reminders and guides in maintaining cleanliness, hygiene and respectful behavior in restroom facilities. Educate employees and visitors about proper restroom etiquette and encourage considerate actions, including handwashing, flushing and disposing of waste properly
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Body Material | PVC Rigid Sheet |
| Color | White |
| Usage/Application | Safety |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Waterproof | Yes |
| BRAND | SR Safety |
We have a complete devout in developing highly demanded Photoluminescent Signages. This specially designed signage is developed with the innovative glow in the dark feature which makes it the widely trusted product for emergency and informational signage. Featuring a weather proof construction this sturdy quality signage is easy to install and our esteemed patrons can avail the quality product from us in 250*200MM and 375*250MM sizes at the best price in the marketplace.
Rajan Shukla (Director)
S R Safety Signages
3rd Floor, Godown No:322, Pride Industrial Estate, Sativali Road, Vasai East, Vasai Virar
Satiwali, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India