We are a leading Manufacturer of cctv in operation sign board, fire extinguisher zebra board, how to use fire extinguisher signages, drinking water signage and no smoking (prohibition signage) from Vasai, India.
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Board Material | PVC Foam |
| Lighting Type | Glow in dark |
| Material | Metal |
| Sign Board Type | 2D Board |
| Color | White |
| Sign Content | Flex |
| Shape | Rectangular |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
CCTV Warning Signage is installed to alert people in a specific area that they are under surveillance. CCTV Safety Signages are observed at Offices, Shops, cinemas, buildings, stores, Malls, Factories, and other public places. It can be placed at all entrances in the premises to reduce the risk of theft.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Yellow |
| Shape | Rectangular |
| Film Type | Reflective |
| Dimension | 12x18 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | SR SAFETY |
₹ 2 / Square Inch Get Latest Price
| Sign Message | Fire Extinguisher Here |
| Sign Material | Photoluminescent |
| Sign Size | 200 x 300 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Yellow |
| Shape | Square |
| Film Type | Night Glow |
| Night Visibility | yes |
| Board Thickness | 1mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Square Inch
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Material | Vinyl |
| Usage/Application | Hospital |
| Type of Safety Signage | Guide Sign |
| Shape | Rectangular |
| Film Type | Night Glow |
| Board Thickness | 3mm |
| Print Type | UV Print |
| Night Visibility | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 96 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Hospital |
| Color | Red |
| Shape | Rectangular |
| Film Type | Night Glow |
| Dimension | Standard Size - 4" X 12" |
| Print Type | UV Print |
| Installation | Installing By Stick |
| Model Name/Number | No Smoking |
| Night Visibility | 6-8 Hrs Glow Time |
| Board Thickness | 3mm Thickness |
| Sheet Thickness | 3mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
Rajan Shukla (Director)
S R Safety Signages
3rd Floor, Godown No:322, Pride Industrial Estate, Sativali Road, Vasai East, Vasai Virar
Satiwali, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India